Ako ste građanin neke od članica Europske unije, a tijekom boravka u Hrvatskoj se iznenada razbolite, ozlijedite ili doživite nesreću, imate pravo koristiti zdravstvenu zaštitu na osnovu Europske kartice zdravstvenog osiguranja.
Navedeno se odnosi na:
- obvezno zdravstveno osiguranje;
- dopunsko zdravstveno osiguranje.
Uvjeti:
Na obvezno zdravstveno osiguranje Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) osiguravaju se sve osobe s prebivalištem u Hrvatskoj te stranci s odobrenim stalnim boravkom, ako međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno.
- Obvezni su se osigurati i državljani drugih država članica Europske unije, pod uvjetom da nisu osigurani u drugoj državi članici kao i državljani države koja nije članica Europske unije, ako im je odobren privremeni boravak u Hrvatskoj.
- Oni se osiguravaju na temelju radnog odnosa kod poslodavca koji ima sjedište u Hrvatskoj, odnosno na temelju obavljanja gospodarske ili profesionalne djelatnosti u Hrvatskoj, ako propisima Europske unije, odnosno međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno.
Na dopunsko zdravstveno osiguranje možete se osigurati samo ako imate utvrđen status osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju u HZZO-u.
Obvezno zdravstveno osiguranje u HZZO-u se ostvaruje po različitim osnovama (primjerice radni odnos, obavljanje gospodarske djelatnosti, mirovina, član obitelji nositelja osiguranja). Zdravstvenu zaštitu na teret obveznog zdravstvenog osiguranja ostvarujete ako ste prijavljeni na osiguranje u HZZO-u.
Svoj status osigurane osobe HZZO-a dokazujete zdravstvenom iskaznicom, odnosno ovjerenom kopijom prijave na zdravstveno osiguranje. Ako ste osiguranik obveznog zdravstvenog osiguranja i stariji ste od 18 godina, možete se osigurati i na dopunsko zdravstveno osiguranje.
Prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja stječete prijavom nadležnoj područnoj službi/regionalnom uredu HZZO-a prema mjestu prebivališta ili boravka.
U pravilu, prijavu trebate obaviti u roku od 30 dana.
Osiguranjem ostvarujete:
- pravo na primarnu zdravstvenu zaštitu;
- pravo na specijalističko-konzilijarnu zdravstvenu zaštitu;
- pravo na bolničku zdravstvenu zaštitu;
- pravo na korištenje lijekova koji su utvrđeni osnovnom i dopunskom listom lijekova HZZO-a;
- pravo na stomatološko-protetsku pomoć i stomatološko-protetske nadomjestke;
- pravo na ortopedska i druga pomagala te pravo na zdravstvenu zaštitu u inozemstvu
Obrazac za prijavu za obvezno zdravstveno osiguranje:
http://www.hzzo.hr/wp-content/uploads/2017/12/TISKANICA2_04122017.pdf?831c2f
Status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja
- Pravo na status roditelja njegovatelja mogu dobiti roditelji djeteta s teškoćama u razvoju ili odrasle osobe s invaliditetom.
- Ako u obitelji ima dvoje ili više djece s teškoćama u razvoju, odnosno osoba s invaliditetom, status roditelja njegovatelja mogu steći oba roditelja.
- Iznimno, kada su roditelji djeteta s teškoćama u razvoju umrli ili nijedan od roditelja ne živi s djetetom i ne brine se o njemu, status njegovatelja može se prenijeti na jednog od članova obitelji s kojim dijete živi. To se pravo može priznati i ako roditelj zbog svog psihofizičkog stanja ne može djetetu pružiti njegu.
- Član obitelj to pravo može ostvariti i ako u jednoroditeljskoj obitelji ima dvoje ili više djece s teškoćama u razvoju, odnosno odraslu osobu s invaliditetom.
- Pravo na status roditelja njegovatelja, umjesto roditelja, može dobiti i bračni ili izvanbračni drug roditelja djeteta s teškoćama u razvoju ili odrasle osobe s invaliditetom s kojima žive u obiteljskoj zajednici.
Uvjeti:
- Status roditelja njegovatelja ili njegovatelja možete ostvariti ako dijete ili odrasla osoba s invaliditetom potpuno ovisi o pomoći i njezi druge osobe, odnosno ako su potpuno nepokretni i koriste ortopedska pomagala.
- Status se ostvaruje i ako dijete ili osoba s invaliditetom ima više vrsta teških oštećenja (tjelesnih, mentalnih, intelektualnih ili osjetilnih), zbog kojih potpuno ovisi o pomoći i njezi druge osobe pri zadovoljavanju osnovnih životnih potreba.
- Status roditelja njegovatelja ili njegovatelja ne može se ostvariti ako je djetetu s teškoćama u razvoju ili odrasloj osobi s invaliditetom osigurana usluga smještaja, organiziranog stanovanja, poludnevnog ili cjelodnevnog boravka
- Status roditelja njegovatelja ili njegovatelja ne može se ostvariti kada dijete s teškoćama u razvoju ili odrasla osoba s invaliditetom boravi 4 i više sati dnevno u predškolskoj, obrazovnoj ili zdravstvenoj ustanovi, domu socijalne skrbi ili kod drugog pružatelja usluga smještaja.
- Roditelj njegovatelj ili njegovatelj ostvaruje pravo na novčanu naknadu, kao i prava iz mirovinskog i zdravstvenog osiguranja te prava za vrijeme nezaposlenosti na teret državnog proračuna.
- Roditelj njegovatelj ili njegovatelj može ostvariti i pravo na doplatak za djecu
- Roditelj njegovatelj ili njegovatelj ima pravo i na obvezno mirovinsko osiguranje. Ostvarivanje statusa roditelja njegovatelja ili njegovatelja ostvaruje se preko Centra za socijalnu skrb prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva.
Obrasci:
https://www.czss-zagreb.hr/obrasci
Institucija
Centar za socijalnu skrb Zagreb
Eugena Kumičića 5 ; Zagreb 10000
Tel: +385 1 4550-220
+385 1 4550-644
+385 1 4550-813
+385 1 4550-849
E-mail:
zagreb@czss-zagreb.hr
Radno vrijeme je od 8 do 16 sati (ponedjeljak-petak)
Centar za socijalnu skrb Zagreb – Ustanova s javnim ovlastima, CZSS Zagreb svojim korisnicima pruža usluge i stručnu pomoć u rješavanju specifičnih individualnih potreba, štiti prava i interese socijalno osjetljivih skupina i doprinosi podizanju kvalitete života u lokalnoj zajednici. Pruža pomoć u osiguravanju i ostvarivanju sredstava i uvjeta za podmirenje osnovnih životnih potreba socijalno ugroženih, nemoćnih i drugih osoba koje same ili uz pomoć članova obitelji ili na drugi način ne mogu zadovoljiti svoje potrebe zbog nepovoljnih osobnih, obiteljskih, gospodarskih, socijalnih i drugih okolnosti. Radi sprečavanja, ublažavanja i otklanjanja uzroka i stanja socijalne ugroženosti pruža se potpora obitelji, naročito djeci i drugim osobama koje ne mogu brinuti same o sebi. Aktivnim djelovanjem u lokalnoj zajednici potiče sve institucije i pojedince na uključenost u ostvarivanju ljudskih prava i postizanju socijalne pravde za sve članove zajednice.
Informacije: CZSS
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje
Margaretska 3; Zagreb 10000
Tel: +385 800 7979 (obvezno zdravstveno osiguranje),
+385 800 7989 (dopunsko zdravstveno osiguranje)
Radno vrijeme je od 8 do 16 sati (ponedjeljak-petak)
E-mail:
info@hzzo.hr
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) javna je ustanova i pravna osoba – prava, obveze i odgovornost utvrđena Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranje i Statutom Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje
Nadzor nad zakonitošću rada Zavoda obavlja – Ministarstvo zdravstva
Zavodom upravlja Upravno vijeće od 9 članova, imenovanih od strane Vlade Republike Hrvatske
Upravno vijeće donosi odluke i opće akte Zavoda
Radom Zavoda rukovodi ravnatelj
Zavod poslove provodi kroz 7 resora kojima rukovode pomoćnici ravnatelja
Zavod je ustrojen kroz Direkciju i 4 regionalna ureda (Zagreb, Osijek, Split, Rijeka) koji upravljaju radom s 16 područnih ispostava na ukupno 134 lokacije
Informacije: HZZO