Włochy to kraj, który uważa dostęp do pracy za najważniejszą i podstawową potrzebę wszystkich obywateli, i rzeczywiście Konstytucja republikańska stwierdza w artykule 1: „Włochy są republiką demokratyczną opartą na pracy”. Nie chodzi tu o prawo do pracy jako takie, ale o podstawowy cel, do którego Państwo musi dążyć we wszystkich swoich programach politycznych i gospodarczych: zapewnić wszystkim pracę.
Mówiąc ogólniej, cel ten, leżący u podstaw naszego życia demokratycznego, a nie tylko gospodarczego, musi oczywiście być realizowany nie tylko na korzyść obywateli Włoch, ale poprzez przynależność Włoch do Unii Europejskiej, a także na korzyść wszystkich obywateli europejskich mieszkających we Włoszech, którzy chcieliby się tu zatrudnić lub podjąć własną działalność.
Art. 15 Karty Praw Podstawowych UE stanowi, że „Każdy obywatel Unii ma swobodę poszukiwania zatrudnienia, wykonywania pracy, korzystania z prawa przedsiębiorczości oraz świadczenia usług w każdym Państwie Członkowskim”.
Obywatel Unii ma zatem swobodny dostęp do rynku pracy we Włoszech, z zachowaniem przepisów odnoszących się do szczególnych uwarunkowań dotyczących niektórych zawodów, które wymagają uprzedniej weryfikacji przez odpowiedni urząd pracy i / lub uznania tytułów kwalifikacji zawodowych i ukończenia studiów.
Jak wspomniano w paragrafie dotyczącym zamieszkania, w sytuacji zatrudnienia lub podjęcia własnej działalności we Włoszech, obywatel Unii i członkowie jego rodziny nabywają prawo do zamieszkania we Włoszech na okres dłuższy niż trzy miesiące, a co za tym idzie, są zobowiązani do zarejestrowania się w Rejestrze gminy przynależnym do miejsca zamieszkania.
Po zakończeniu procedury rejestracji gmina zamieszkania wydaje obywatelowi dokument o wpisie do rejestru.
Ochronę i promocję pracy gwarantuje nie tylko Konstytucja, ale także wielość przepisów, których celem jest z jednej strony zapewnienie warunków godnej pracy, (przepisy o czasie pracy, zwolnieniach, bezpieczeństwie w miejscu pracy, ubezpieczeniu społecznym na wypadek utraty pracy, itd.) z drugiej, pomoc w podjęciu pracy (ustawodawstwo dotyczące umów o pracę; zasady dostępu do pracy; przepisy dotyczące zatrudnienia itd.)
Pośród gwarantowanych zabezpieczeń przypominamy, że prawo do pobytu jest zachowane także w przypadku bezrobocia. W takiej sytuacji obywatel UE jest zobowiązany zarejestrować się we właściwym Urzędzie Pracy znajdującym się na terenie miejsca jego zamieszkania, aby w ten sposób mógł zostać wpisany jako osoba bezrobotna/poszukująca pracy.
LINKI POMOCNE DO TEMATÓW O KTÓRYCH MOWA
https://www.inps.it/nuovoportaleinps/default.aspx?itemdir=51984
https://www.cliclavoro.gov.it/Aziende/Adempimenti/Pagine/Comunicazioni-Obbligatorie.aspx
https://www.poliziadistato.it/articolo/17985b2d0db2288ab785808552
https://europa.eu/youreurope/citizens/work/work-abroad/cross-border-commuters/index_it.htm