Prowincjonalne Ośrodki Edukacji Dorosłych (CPIA) służą do nauczania języka włoskiego dla obcokrajowców.
Do Ośrodków Edukacji Dorosłych mogą zapisać się:
- Osoby dorosłe, w tym cudzoziemcy, którzy nie wywiązali się z obowiązku edukacji i zamierzają uzyskać tytuł ukończenia pierwszego cyklu kształcenia.
- Osoby dorosłe, w tym cudzoziemcy, którzy posiadają tytuł ukończenia pierwszego cyklu kształcenia i zamierzają uzyskać tytuł zakończenia drogiego cyklu kształcenia.
- Dorośli obcokrajowcy, którzy zamierzają zapisać się na kursy czytania, pisania i uczenia się języka włoskiego
Kursy kształcenia dorosłych CPIA, w tym te, które odbywają się w instytutach prewencji i kar, są organizowane w następujący sposób
- Umiejętność czytania i pisania oraz kurs uczenia się języka włoskiego (prowadzone przez CPIA)
CPIA zapewniają kursy czytania i pisania oraz uczenia się języka włoskiego L2 (AAL1), mające na celu uzyskanie kwalifikacji poświadczającej znajomość języka na poziomie nie niższym niż A2, według wspólnych europejskich norm dotyczących znajomości języków.
Na kursy pierwszego stopnia mogą zapisać się:
- osoby dorosłe, nawet ci którzy posiadają obywatelstwo inne niż włoskie, którzy nie posiadają podstawowych umiejętności związanych z kształceniem obowiązkowym, o których mowa w Dekrecie Ministerialnym nr 139/2007, lub ci którzy nie posiadają końcowych kwalifikacji pierwszego cyklu kształcenia;
Na kursy drugiego stopnia mogą zapisać się:
- osoby dorosłe, nawet ci którzy posiadają obywatelstwo inne niż włoskie i którzy osiągnęli tytuł ukończenia pierwszego cyklu kształcenia;
Mogą zapisać się na kursy czytania i pisania oraz kursy języka włoskiego:
- osoby dorosłe z obywatelstwem innym niż włoskie w wieku produkcyjnym, posiadające wykształcenie zdobyte w kraju z którego pochodzą.
Zapisanie się na kurs pierwszego stopnia:
- osoby dorosłe których to dotyczy, muszą złożyć wniosek bezpośrednio w biurach jednostki administracyjnej CPIA, jak również za pośrednictwem „biur stowarzyszonych”.
Zapisanie się na kurs drugiego stopnia:
- wniosek należy złożyć bezpośrednio w siedzibie jednostki dydaktycznej CPIA (punkty II stopnia), to znaczy do placówek oświatowych w których odbywają się kursy II stopnia, które niezwłocznie przesyłają kopię do siedziby centralnej CPIA.
Wnioski o zapisanie się należy zwykle składać do 31 maja, w każdym bądź razie nie później niż do 15 października. Istnieje jednak możliwość przyjęcia wniosków poza wymienionymi terminami.