Pučki pravobranitelj
Zaštita od diskriminacije na osnovi rase ili etničke pripadnosti ili boje kože, spola, jezika, vjere, političkog ili drugog uvjerenja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovnog stanja, članstva u sindikatu, obrazovanja, društvenog položaja, bračnog ili obiteljskog statusa, dobi, zdravstvenog stanja, invaliditeta, genetskog naslijeđa, rodnog identiteta, izražavanja ili spolne orijentacije, u Republici Hrvatskoj osigurana je Zakonom o suzbijanju diskriminacije. Središnje tijelo za zaštitu od diskriminacije je Pučki pravobranitelj kao opunomoćenik Hrvatskoga sabora za promicanje i zaštitu ljudskih prava i sloboda utvrđenih Ustavom, zakonima i međunarodnim pravnim aktima o ljudskim pravima i slobodama koje je prihvatila Republika Hrvatska.
Pučki pravobranitelj po prijavi postupa samo ukoliko prije toga nije zatražena zaštita pred sudom. Prijava se podnosi na formularu objavljenom na web-u ili kao osobno sastavljena prijava, dostavljena osobno, putem pošte ili elektroničkim putem. Pučki pravobranitelj postupa i po anonimnim prijavama. Pučki pravobranitelj će ispitati prijavu i poduzeti radnje iz svoje nadležnosti potrebne za otklanjanje diskriminacije te o tome obavijestiti podnositelja prijave.
Pritužba mora sadržavati:
- ime i prezime podnositelja pritužbe ili osobe čija su prava povrijeđena
- adresu stanovanja ili adresu za primanje pismena, bez obzira šaljete li pritužbu običnom ili elektroničkom poštom
- okolnosti i činjenice na kojima se temelji pritužba
- informacije o tijelu koje je ugrozilo ili povrijedilo pravo
- informaciju je li već korišteno pravno sredstvo i kad je podneseno te
- potpis podnositelja pritužbe
Pritužbu se može dostaviti u propisanim obrascima koji se mogu skinut sa web stranice
Obrasci:
Pritužba povodom povrede ljudskih prava – pdf
Pritužba povodom diskriminacije – pdf
Pritužba povodom povrede ljudskih prava – word
Pritužba povodom diskriminacije – word
Više informacija:
https://www.ombudsman.hr/hr/
Pravobraniteljica za ravnopravnost
Temeljem Zakon o ravnopravnosti spolova Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova ustrojena je kao je neovisno i samostalno tijelo za suzbijanje diskriminacije u području ravnopravnosti spolova. Pravobraniteljica prati provođenje Zakona o ravnopravnosti spolova i drugih propisa koji se tiču ravnopravnosti spolova.
Pravobraniteljici se građani mogu obratiti ako smatraju da su doživjeli diskriminaciju temeljem spola i bračnog ili obiteljskog statusa te spolne orijentacije i rodnog identiteta. Pravobraniteljici se može obratiti pisanim putem na adresu, usmeno, telefonom, elektronskom poštom. Prijava se vrši putem online obrasca na web stranici pravobraniteljice. Po zaprimanju prijave, pravobraniteljica će kontaktirati prijavitelja na način koji je naznačio za dogovor termina sastanka. Ukoliko se radi o anonimnoj prijavi, provodi se postupak po prijavi ali je otežano prikupljanje podataka i utvrđivanje stanja. Pravobraniteljica će po prijavi postupiti u roku od 30 dana.
Obrasci:
Obrazac za prijavu diskriminacije
Više informacija:
Pravna klinika
Zaštitu od diskriminacije moguće je ostvariti i posredstvom Pravne klinike osnovane pri Pravnom fakultetu Grada Zagreba, odnosno putem grupe za suzbijanje diskriminacije i prava manjina koja je ustrojena u okviru Pravne klinike. Pravna klinika daje opće pravne informacije, izrađuje i pruža pravne savjete te pomaže strankama u sastavljanju raznih pismena i podnesaka. Pravna klinika nije ovlaštena zastupati stranke u sudskim postupcima.
Ovlašteni tražitelji pravne pomoći Pravnoj se klinici mogu se obratiti osobno, putem pošte na adresu Pravne klinike ili faksom. Zbog osiguravanja praćenja kvalitete pružene pravne pomoći Pravna klinika ne daje paušalne savjete putem telefona ili elektroničke pošte. Zahtjev za pravnu pomoć se upućuje preko online obrasca na web stranici klinike. Predmet se dodjeljuje određenoj grupi po zaprimanju i oni u prosjeku u roku od 10 dana donose konačni tekst pravnog mišljenja i dostavlja se na naznačenu adresu ili uručuje po prethodnom dogovoru. Pravna klinika će po zaprimanju i upoznavanju s predmetom obavijestiti prijavitelja o očekivanom trajanju postupka.
Obrasci:
Obrazac za pravnu pomoć – Pravna klinika
Više informacija:
http://klinika.pravo.unizg.hr/osnovne-informacije
Institucija
Pučki pravobranitelj
Trg hrvatskih velikana 6; Zagreb 10000
Savska cesta 41/3 ; Zagreb 10000 (privremena adresa)
Tel: +385 1 485 1855
+385 1 4851 853
E-mail:
info@ombudsman.hr
Radno vrijeme je od 9 do 12 sati (utorak-petak)
Pučki pravobranitelj je opunomoćenik Hrvatskoga sabora za promicanje i zaštitu ljudskih prava i sloboda utvrđenih Ustavom, zakonima i međunarodnim pravnim aktima o ljudskim pravima i slobodama koje je prihvatila Republika Hrvatska.
Informacije: https://www.ombudsman.hr/hr/
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova
Preobraženska 4/I ; Zagreb 10000
Tel: +385 1 48 48 100
E-mail:
ravnopravnost@prs.hr
Radno vrijeme je od 9 do 14 sati (ponedjeljak-petak)
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova je neovisno i samostalno tijelo za suzbijanje diskriminacije u području ravnopravnosti spolova.
Informacije: http://www.prs.hr/
Pravna klinika
Ul. Jurja Žerjavića 6/II ; Zagreb 10000
Tel: +385 97 6529 891;
+385 97 6529 892;
+385 97 6529 902.
Radno vrijeme je od 17 do 19h (srijeda i četvrtak); od 10 do12 (ostali dani)
Pravna klinika pri Pravnom fakultetu u Zagrebu osnovana je s ciljem pružanja besplatne pravne pomoć za osobe koje ne mogu snositi troškove pravne pomoći bez opasnosti od egzistencijalne ugroženosti.
Informacije: http://klinika.pravo.unizg.hr/
http://klinika.pravo.unizg.hr/osnovne-informacije