Ako ste živjeli i radili u Hrvatskoj ili nekoj drugoj državi EU, vrijeme provedeno na radu, odnosno u obavljanju samostalne djelatnosti, bit će osnova za utvrđivanje prava koje možete koristi kao nezaposlena osoba.
Novčana naknada:
Da biste ostvarili pravo na novčanu naknadu, u trenutku prestanka radnog odnosa, odnosno prestanka obavljanja samostalne djelatnosti, trebate imati najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca. Za ostvarivanje tog prava u Hrvatskoj ili drugoj državi EU u obzir će vam se uzeti vrijeme provedeno na radu u bilo kojoj državi članici, uključujući i Hrvatsku. Da biste ostvarili pravo na novčanu naknadu radni odnos ne smije prestati vašom krivnjom ili voljom. Naknadu možete primiti i u slučaju sporazuma o prestanku radnog odnosa sklopljenog na prijedlog poslodavca u slučaju kolektivnog zbrinjavanja viška radnika.
Radi ostvarenja prava na novčanu naknadu trebate se prijaviti Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa, odnosno prestanka samostalne djelatnosti, te podnijeti zahtjev za novčanu naknadu. Ako ste nakon prestanka radnog odnosa ili samostalne djelatnosti bili na bolovanju, rodiljinom, roditeljskom, posvojiteljskom ili skrbničkom dopustu, HZZ-u se trebate prijaviti u roku od 30 dana od prestanka neke od tih okolnosti. Ako pronađete posao izvan svog trajnog boravišta, imate pravo na jednokratnu novčanu pomoć i naknadu putnih troškova i troškova preseljenja. Da biste prava zadržali trebate redovito kontaktirati savjetnika za zapošljavanje, aktivno tražiti posao i biti raspoloživi za rad.
Visina novčane naknade ovisi o plaći koju ste primali prije prestanka radnog odnosa. Njena osnovica se izračunava na osnovu prosjeka obračunate bruto plaće, ostvarene u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa/ili posebne osnovice osiguranja u prethodna 3 mjeseca ukoliko ste samozaposlena osoba. Za prvih 90 dana nezaposlenosti novčana naknada iznosi 60 posto, a za preostalo vrijeme 30 posto osnovice. Zakonom je propisan najniži i najviši mogući iznos novčane naknade. Pravo na novčanu naknadu za nezaposlenost možete ostvariti u trajanju od 90 do 450 kalendarskih dana. Trajanje naknade ovisi o ukupnom vremenu koje ste proveli na radu (od devet mjeseci do preko 25 godina).
Za prijavu u evidenciju nezaposlenih osoba putem e-pošte potrebno je priložiti scan ili fotografiju:
- identifikacijskog dokumenta (važeće osobne iskaznice izdane u RH, drugoj članici EGP-a ili Švicarskoj, putovnice ili boravišne iskaznice za državljanina treće zemlje)
- potvrde o boravištu (ukoliko se osoba prijavljuje izvan mjesta prebivališta navedenog na osobnoj iskaznici)
Dokumenti
Prijava na Hrvatski zavod za zapošljavanje:
https://www.hzz.hr/content/usluge/HZZ-Prijavnica_2020-u-evidenciju-nezaposlenih.docx
Zahtjev za novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti:
https://www.hzz.hr/content/usluge/novcana-naknada-nezaposleni/HZZ-Obrazac-novcana-naknada_2020.docx
Izjava o radu u inozemstvu:
Institucija
Hrvatski zavod za zapošljavanje, Regionalni ured Zagreb
Ulica kralja Zvonimira 15; Zagreb 10000
Tel: +385 1 46 99 999
E-mail:
mailto:hzz.zagreb@hzz.hr
pisarnica.hzz.zg@hzz.hr
Radno vrijeme je od 7.30 – 15.30 sati (ponedjeljak-petak)
Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) javna je ustanova u vlasništvu Republike Hrvatske ustrojena Zakonom o tržištu rada Zakonom o tržištu rada („Narodne novine“ br. 118/2018) i ima ključnu ulogu u reguliranju ponude i potražnje na tržištu rada Republike Hrvatske.
Svrha Zavoda je učinkovito posredovanje na tržištu rada s ciljem osiguranja potrebne radne snage, postizanja pune zaposlenosti te ostvarivanja prava za vrijeme nezaposlenosti, uz promicanje partnerskih odnosa s dionicima na tržištu rada. HZZ je vodeći dionik u razvoju hrvatskog tržišta rada, posebice u području posredovanja pri zapošljavanju kako bi se postigla bolja usklađenost ponude i potražnje u cilju ostvarivanja pune zaposlenosti.
Informacije:
HZZ
https://www.hzz.hr/adrese-i-kontakt/regionalni-ured-zagreb.php