Istraživanja i inovacije izravno doprinose našoj razini prosperiteta i blagostanja pojedinaca i društva općenito. Lisabonski ugovor jača mjere Europske unije (EU) u ovom polju istraživanja s ciljem stvaranja Europskog istraživačkog prostora.
U cilju što brže integracije Republike Hrvatske u Europski prostor visokoga obrazovanja (EHEA) i Europski istraživački i inovacijski prostor (ERIA) zadaća je Ministarstva stvoriti preduvjete za slobodno kretanje studenata, profesora, znanstvenika i istraživača u području visokog obrazovanja i znanosti, a što je u duhu europske politike stvaranja zajedničkog obrazovnog i znanstvenog prostora.
Jasnom odredbom je definirano da zapošljavanje mora biti provedeno isključivo na temelju javnog natječaja, objavljenog u službenome glasilu Republike Hrvatske (Narodnim novinama), na službenim internetskim stranicama znanstvene istraživačke organizacije, kao i na službenoj internetskoj stranici – EURAXESS portalu poslova. Većina hrvatskih znanstvenih organizacija potpisnica je Europske povelje za istraživače te prihvaća Kodeks zapošljavanja istraživača kao ključan dokument u međunarodnoj vidljivosti i transparentnosti zapošljavanja. Ministarstvo od 2013. godine provodi Novi međunarodni Program mobilnosti za iskusne istraživače u Hrvatskoj (NEWFELPRO 2013. – 2017.), koji je sufinanciran sredstvima osiguranim u Marie Curie FP7-PEOPLE-2011-COFUND programu. Cilj NEWFELPRO-a je dugoročno povećati prisutnost kvalificiranih istraživača pružajući im nove mogućnosti stjecanja relevantnoga međunarodnog iskustva, a time i pridonijeti daljnjem razvoju međunarodnih znanstvenih mreža. Osim Ministarstva, Hrvatska zaklada za znanost provodi nekoliko programa usmjerenih ka povećanju mobilnosti i to: program Uspostavni istraživački projekti čiji je cilj uspostava samostalne karijere mladih znanstvenika te Connectivity Programme Unity through Knowledge Fund čiji je cilj omogućiti kratkoročnu mobilnost istraživača, s naglaskom na mladim znanstvenicima koji u inozemstvu sudjeluju u izvrsnim istraživanjima te su stekli nove vještine potrebne za unaprjeđenje konkurentnosti u Hrvatskoj.
Državljanin EGP-a po dolasku u RH mora stupiti u kontakt s nekom istraživačkom institucijom I raspitati se otvorenim natječajima, mogućnostima zapošljavanja I suradnje na području znanosti I istraživanja. Kontaktirati se može I nadležno ministarstvo kao I za to zadužene javne institucije I ustanove kao I preko ERUAXESS mreže
Više informacija:
https://eur-lex.europa.eu/summary/chapter/research_innovation.html?root_default=SUM_1_CODED=27
https://www.euraxess.hr/croatia/research-croatia
Institucija
Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Donje Svetice 38; Zagreb 10000
Tel: +385 1 4594 542
+385 1 4594 209
E-mail:
znanost@mzo.hr
Radno vrijeme je od 7 do 15 sati (ponedjeljak-petak)
Ministarstvo znanosti i obrazovanja podupire ukupni razvoj Republike Hrvatske osiguravanjem uvjeta:
• za odgoj i obrazovanje te formiranje kompetentnih, poduzetnih i odgovornih osoba uz pristupačan, uključiv, kvalitetan i dostupan sustav cjeloživotnog obrazovanja;
• za kvalitetno strukovno obrazovanje koje odgovara na sadašnje i buduće potrebe tržišta rada
• za razvoj znanosti temeljen na izvrsnosti i međunarodnoj kompetetivnosti
Informacije: MZO