Državljanin EGP ima jednaka prava kao državljanin RH na natječaj na koji se prijavljuje, ukoliko zadovoljava kriterije natječaja za određeno radno mjesto. Republika Hrvatska je izjednačila prava državljana EGP sa državljanima RH i to se odnosi i na prijavu na radno mjesto za koje je raspisan natječaj.
Hrvatska je za sve države EU koje su hrvatskim radnicima uvele ograničenja i prijelazna razdoblja, prema načelu uzajamnosti uvela privremena ograničenja slobode kretanja radnika. Trenutno se mjere reciprociteta primjenjuju samo prema državljanima Austrije. Državljani Austrije na koje se primjenjuje Uredba svoj radno-pravni status u Hrvatskoj mogu regulirati temeljem dozvole za boravak i rad koja se izdaje izvan godišnje kvote te ako žele raditi do 90, 60 ili 30 dana godišnje, temeljem potvrde o prijavi rada (vidjeti uvjete za izdavanje potvrde o prijavi rada).
U Republici Hrvatskoj radni odnos zasniva se ugovorom o radu. Radni odnos može se zasnovati na određeno ili neodređeno vrijeme, puno ili nepuno radno vrijeme.
Ugovor o radu mora se sklopiti u pisanom obliku, a ako poslodavac ne ponudi potpisivanje ugovora o radu, dužan je izdati potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu i to prije početka rada.
Ako poslodavac prije početka rada ne sklopi s radnikom ugovor o radu u pisanom obliku ili mu ne izda pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
Poslodavac je dužan radniku dostaviti primjerak prijave na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje u roku od osam dana od isteka roka za prijavu na obvezna osiguranja prema posebnom propisu.
Strani državljani u Republici Hrvatskoj mogu tražiti posao:
– preko Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ – uz pomoć savjetnika za zapošljavanje ili na web portalu “Burza rada”),
– putem agencija za posredovanje pri zapošljavanju,
– na Internetu i
– u oglasima objavljenima u javnom tisku.
Prilikom prijave u evidenciju HZZ-a nezaposlenoj osobi dodjeljuje se savjetnik za zapošljavanje koji će pomoći u definiranju radnog potencijala, aktivnostima kojima će poboljšati njezinu zapošljivost, u definiranju zanimanja u kojima ima najveće šanse za zapošljavanje, pružit će joj informacije o stanju na tržištu rada, pravne savjete ili pomoć pri odabiru programa obrazovanja i osposobljavanja, sastavljanju životopisa i dr.
Agencije za posredovanje pri zapošljavanju vrše usluge posredovanja pri zapošljavanju. Proces zapošljavanja se bazira na kreiranju životopisa i zamolbe za prijavu na radno mjesto temeljem natječaja uz dostavljanje svih potrebnih priloga propisanih istim natječajem. Procedura odabira i obavijesti kandidata o rezultatima je propisana u samom natječaju kao i rokovi u kojima moraju biti izvršeni. Zakonima je propisano što je obaveza poslodavca nakon što odluči o zapošljavanju osobe prijavljene na natječaj i o čemu sve mora tu osobu obavijestit.
Poslodavci u javnom sektoru uz prijavu traže životopis, te dokaze o kvalifikacijama i vještinama (svjedodžbe, diplome), uvjerenje o nekažnjavanju, dokaz o državljanstvu i prebivalištu, te drugo po potrebi.
Privatni poslodavci najčešće traže prijavu putem elektroničke pošte koja obvezno sadrži životopis, a ponekad i dokumente poput diploma, uvjerenja o položenom stručnom ispitu i drugo ovisno o specifičnosti radnog mjesta. Ponekad je nužna on-line prijava na web stranici poslodavca i drugi načini prijave neće se uzeti u obzir, dok je kod nekih poslodavaca, obično manjih, dovoljna prijava putem telefona.
Otvorene zamolbe poslodavcima uglavnom su dobro prihvaćene. Kako ovdje ne znamo koji oblik prijave je poslodavcu najprihvatljiviji, dobro je uz životopis i motivacijsko pismo priložiti dokaze o posjedovanju kvalifikacija i vještina, te preporuke ili kontakte osoba koje mogu dati preporuke, ako postoje.
Zamolbu je potrebno prilagoditi poslodavcu kojem se obraćamo, a u životopisu naglasiti ona znanja ili iskustva koja su primjenjiva na radnom mjestu za koja apliciramo. Također, kontaktiranje poslodavaca na način različit od traženog u natječaju (telefonom umjesto elektronskom poštom, elektronskom poštom umjesto redovnom poštom itd.) uglavnom nije prihvatljivo.
Prije razgovora s poslodavcem dobro je informirati se detaljnije o djelatnosti poslodavca, strukturi zaposlenih, pravilima odijevanja i drugome što može koristiti kako bismo na razgovoru ostavili najbolji dojam. Nezainteresiranost, kašnjenje i neurednost zasigurno će nas diskvalificirati iz daljnjeg postupka
Prilikom postupka odabira kandidata za radno mjesto (razgovor, testiranje, anketiranje i sl.) i sklapanja ugovora o radu poslodavac ne smije tražiti od radnika podatke koji nisu u neposrednoj svezi s radnim odnosom (obiteljski status, trudnoća, vjerska ili nacionalna pripadnost…).
Više informacija:
https://gov.hr/moja-uprava/pravna-drzava-i-sigurnost/strani-drzavljani-u-rh/rad-stranaca/1724
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=hr&catId=457
https://migracije.hr/eea-nationals/?lang=en#
https://migracije.hr/wp-content/uploads/2019/03/Kontaktne-to%C4%8Dke-direktive-2014-54-EU.pdf
Institucija
Hrvatski zavod za zapošljavanje
Ulica kralja Zvonimira 15; Zagreb 10000
Tel: +385 1 4699-999
E-mail:
HZZ.Zagreb@hzz.hr
Radno vrijeme je od 7:30 do 15:30 sati (ponedjeljak-petak)
Hrvatski zavod za zapošljavanje je vodeća institucija na hrvatskom tržištu rada poglavito u objedinjavanju cjelokupne ponude i potražnje s ciljem pune zaposlenosti, što postiže učinkovitim posredovanjem kroz razvoj usluga visoke kvalitete prema potrebama klijenata, razvijanjem vlastitih znanja, vještina i sposobnosti i promicanjem partnerskih odnosa s dionicima na tržištu rada.
Zavod radi na principu poslovnica koje se nalaze u svim velikim gradovima na području RH a rukovodstvo je u Zagrebu. Poslovi unutar Zavoda i svake poslovnice su podijeljeni unutar sebe na službe za posloprimce i poslodavce, evidencija nezaposlenih i aktivno traženje posla i usavršavanje.
Informacije: HZZ